اخبار, مقالات عمومی

چرا از گیاهان دارویی استفاده کنیم؟

چرا از داروهای گیاهی استفاده کنیم؟

کشور پهناور ایران با داشتن پوشش گیاهی غنی که بخش مهمی از آن را گیاهان دارویی تشکیل می دهد. و نیز سابقه طولانی در کاربرد گیاهان جهت پیشگیری و درمان بیماری ها در این حوزه موفق عمل کرده است.

قرن بیست و یکم، قرن بازگشت به طبیعت نام گرفته است. و محققین در مراکز تحقیقاتی وکارخانجات عظیم داروسازی توجه خود را به بررسی و پژوهش در حوزه داروهای گیاهی و تولید اشکال مختلف فرآورده های طبیعی معطوف کرده اند.

امروزه گرایش مردم نیز به استفاده از گیاهان دارویی برای پیشگیری، کنترل و درمان بیماری ها در حال افزایش است. خصوصا در مورد بیماری های مزمن که نیازمند درمان طولانی مدت می باشند.

نتایج مطالعات صورت گرفته نشان می دهد در اروپا، آمریکای شمالی و سایر کشورهای توسعه یافته. بیش از نیمی از جمعیت حداقل یک بار در طول زندگی خود از درمان های گیاهی استفاده کرده اند. در حالیکه این عدد در کانادا و آلمان به ۷۰ تا ۹۰ درصد می رسد. بر اساس آمارها حدود ۷۰ درصد از پزشکان فرانسوی و آلمانی به صورت معمول داروهای گیاهی را برای بیماران تجویز می کنند. در ایران نیز آگاهی بخشی، تجویز و مصرف فرآورده های طبیعی درمانی رو به افزایش می باشد.

 

 

تفاوت بین گیاهان دارویی و داروی های گیاهی

گیاهان دارویی شامل بخش‌هایی از گیاه است. که پس از خشکاندن، بدون ایجاد هرگونه تغییری در فروشگاه ها و عطاری‌ها به فروش می‌رسد. گیاهان دارویی گیاهانی هستند که برخی خواص درمانی آن‌ها که عمدتاً بی ضرر یا کم ضرر هستند.

به اثبات رسیده‌است اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه‌های داروسازی طی فرایندی خاص هستند.

با این توضیحات و ذکر تفاوت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی باید گفت که عطاری‌ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند.

گیاهانی که تعداد شان مشخص است و طی سالیان دراز فواید و بی عارضه یا کم عارضه بودن شان به اثبات رسیده‌است.

مسلم است که مصرف بی‌رویه و بیش از حد نیاز هر نوع خوراکی اعم از گیاهی یا شیمیایی می‌تواند برای بدن ضرر داشته باشد.

و این باور که مصرف گیاهان دارویی و خصوصا داروهای گیاهی به مقدار زیاد و بدون در نظر گرفتن سابقه و شرح حال فرد. بی ضرر می باشد، اشتباه است.

از آن جا که گونه های متفاوت از یک گیاه ممکن است مقدار ماده موثره متفاوتی داشته باشند.

شرکت های داروسازی با شناسایی گونه های متفاوت و انجام آنالیزهای دقیق و تطابق آن با مراجع معتبر علمی. اقدام به فرموله کردن داروهای گیاهی می کنند.

که مقدار ماده موثره درمانی مناسب در اختیار بیمار قرار گیرد. و از سمیت و یا ناکافی بودن میزان ماده موثره دریافتی پیشگیری شود.

نکته مهم دیگر احتمال آلودگی گیاهان دارویی می باشد. که کارخانه های داروسازی اقدام به سنجش آلودگی ها و ناخالصی های این فرآورده ها می کنند. و از روش های ایمن و معتبر جهت خالص سازی و زدودن آلودگی ها استفاده می کنند.

از این رو امروزه مصرف داروهای گیاهی نسبت به گیاهان دارویی خصوصا جهت کنترل و درمان بیماری ها ارجح می باشد.

داروخانه ها تنها مراکز مجاز ارائه کننده داروهای گیاهی هستند و مصرف کنندگان باید آگاه باشند که نسبت به تهیه داروهای گیاهی از  سایر مراجع نظیر شبکه های مجازی و تبلیغات ماهواری ای و … ممانعت نمایند.

تهیه و تنظیم: دکتر پریچهر بحرینی

Reference:

Chapter 1 – Herbal Medicine: Current Trends and Future Prospects

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *