مقالات عمومی

کنترل شیوع بیماری کرونا در مدارس

کنترل شیوع بیماری کرونا در مدارس

کنترل شیوع بیماری کرونا در مدارس

کرونا در مدارس به عنوان یکی از اماکن تجمعی، فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامت فرهنگیان، دانش آموزان و سایر کارکنان که بالغ بر ۱۵ میلیون نفر جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار میدهد و به منظور کاهش مواجهه، قطع زنجیره تماس بیماری کووید۱۹ از اهمیت بالایی برخوردار است. به گزارش وبدا، در بازگشایی مدارس ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری اجتماعی، برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود. توجه به پیشگیری از تجمع، رعایت فاصله گذاری در ترددها و تهویه مناسب از موارد قابل توجه در بازگشایی مدارس است و کماکان اولویتها شامل شستن دست ها، فاصله فیزیکی مناسب و استفاده از ماسک برای همه افراد در مدرسه مورد تاکید است.

در شراطی که مدارس برای بازگشایی آماده می شوند نیاز است که علاوه بر تشکیل کمیته سلامت مدرسه، ارزیابی وضعیت آمادگی مدرسه مطابق با چک لیست های ابلاغی وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش انجام، به برنامه های آموزش سلامت و رعایت بهداشت فردی برای دانش آموزان و مخاطبان توجه، سلامت دانش آموزان توسط مراقبان یا رابطان سلامت، پایش و مراقبت، آموزش نیروهای خدماتی و نظارت بر عملکرد آنها به منظور اجرای دقیق برنامه مدون بهداشتی و گندزایی مدرسه انجام، ارتباط و تعامل با مخاطبان و مسئولان نظارتی/ مدیریتی برای فعالیت های اطلاع رسانی و اصلاحی برقرار، گزارشات برای پیگیری و رصد نظام مراقبت در مقابل کرونا تهیه و ثبت، واکسیناسیون همه عوامل مدرسه انجام و با ناظران بهداشتی مراکز جامع خدمات سلامت و انجمن اولیاء و مربیان برای اطمینان بخشی به خانواده ها و ترغیب آنها به رعایت اصول بهداشت فردی همکاری شود.کنترل شیوع بیماری کرونا در مدارس

ورود و یا حضور دانش آموزان، معلمان و سایر کارکنان دارای علائم بیماری کرونا تحت هر شرایطی به مدرسه ممنوع است.

به گزارش وبدا، غربالگری دانش آموزان و کارکنان مدارس در همه گیری کووید ۱۹ از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده که لازم است پیش از بازگشایی مدارس، فعالیت هایی در این راستا انجام شود و آموزش لازم به والدین برای متعهد بودن آنها در مورد نفرستادن دانش آموز مبتلا یا مشکوک به بیماری واگیر به مدرسه انجام شود و مراقب سلامت مدرسه و یا رابط بهداشت ضروری است در صورت مشاهده علائم بیماری در بین دانش آموزان و کارکنان، اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهد.

لازم است مدرسه برای کنترل ورود احتمالی کارکنان بیمار یا مشکوک به بیماری و جداکردن آنها از افراد سالم، برنامه مشخصی داشته باشد و همچنین شیوه ای برای اطلاع رسانی به والدین یا سرپرست دانش آموزان فوق تعیین کند.

فراموش نشود، در بدو ورود به مدرسه و روزانه و همه دانش آموزان، معلمان و سایر کارکنان از نظر وجود علائم بیماری(ترجیحا به روش مراقبت سندرومیک) غربالگری شوند و مدرسه در سامانه های مراقبت از کرونا نسبت به ثبت و گزارش مبتلایان اقدام کرده و در صورت نیاز به تصمیم گیری با کارشناسان ناظر بهداشت مشورت کند.

مراقبت از گروه های آسیب پذیر

فعالیت سه گروه از جمله بیماران با بیماری زمینه ای، بیماران با نقص ایمنی و دانش آموزان مبتلا به فلج مغزی با گواهی پزشک معتمد، به عنوان افرادی که در معرض ابتلا به بیماری کووید۱۹ عارضه دار قرار دارند، ترجیحا به صورت غیرحضوری و مجازی برنامه ریزی شود.

گروه الف- بیماران با بیماری زمینه ای:

بیماری قلبی-عروقی، بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، فشار خون بالا، دیابت وابسته به انسولین، بیماری های تنفسی زمینه ای، آسم مقاوم به درمان

گروه ب- بیماران با نقص ایمنی:

تحت درمان با کورتیکواستروئید به میزان بیش از ۱۲.۵ میلی گرم پردنیزولون در روز بیش از دو هفته شیمی درمانی-بدخیمی ها- پیوند اعضاء

گروه ج- دانش آموزان مبتلا به فلج مغزی با ناتوانی حرکتی در دست ها، محدودیت بینایی شدید، کودکان ذهنی و اوتیسم و چند معلولیتی که توانایی خودمراقبتی مستقل شستن دست ها و نگهداری ماسک ندارند.

بازتوانی در شاغلین با سابقه کووید۱۹

دانش آموزان و کارکنان مدارس مبتلا به بیماری کووید۱۹، پس از طی دوران درمان و نقاهت برای بازگشت به مدرسه لازم است مورد ارزیابی پزشک معتمد ادارات مناطق و شهرستان یا مراکز جامع سلامت قرار گیرند.

ورود و یا حضور دانش آموزان، معلمان و سایر کارکنان دارای علائم بیماری(با تاکید بر علائم بیماری کرونا) تحت هر شرایطی به مدرسه ممنوع است.

شرایط و میزان استفاده از استعلاجی کرونا برای کارکنان و معلمان مدرسه با تایید پزشک معتمد آموزش و پرورش است.

اقدامات کنترلی سلامت محیط و کار

به منظور حفظ بهداشت فردی از دست دادن، روبوسی و بغل کردن یکدیگر پرهیز کره، همچنین استفاده از ماسک برای همه افراد الزامی است و نحوه استفاده صحیح از آن توصیه و آموزش داده شود.

همه افراد ملزم به استفاده از وسایل شخصی هستند.

مدرسه باید دستورالعمل های شست و شوی مرتب و مکرر دست با آب تمیز و  صابون مایع و استفاده از محلول الکل یا ژل ضدعفونی کننده دست را برای معلمان، کارکنان و دانش آموزان اعمال کند. درصورت امکان، ژل یا محلول با پایه الکل ضدعفونی کننده دست در همه کلاس های درس قرار داده شود.

نیروهای خدماتی در هنگام نظافت باید از لباس حفاظتی، ماسک و دستکش استفاده کنند؛ فراموش نشود برای ثبت حضور و غیاب، ترجیحا از سیستم تشخیص چهره یا کارتخوان استفاده کنید؛ درصورت داشتن دفتر حضور و غیاب امکان ضدعفونی فراهم شود.

برای تماس با دکمه های آسانسور از دستمال کاغذی یا دستکش استفاده کنید؛ هنگام عطسه یا سرفه کردن دستمال کاغذی فراموش نشود. درصورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید.

از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان قبل از شستن یا ضدعفونی خودداری شود، در نماز خانه ها استفاده از مهر و سجاده شخصی و رعایت فاصله ایمن ضرورت دارد.

در بازگشایی مدارس ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه ای از طریق فاصله گذاری اجتماعی برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود البته در همین راستا اقدامات کنترلی سلامت محیط و کار هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

ممنوعیت استعمال دخانیات و هرگونه مواد دخانی به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد کردن افراد در ابتلا به ویروس، توسط والدین و مراجعین گوشزد شود.

کارکنان قسمت های خدمات بعد از گندزدایی به ویژه در سطح مدارس و مجتمع های بزرگتر (درصورت امکان) دوش گرفته و در هنگام خروج با لباسی غیر از لباس کار مدرسه را ترک کنند.

در مناطق محروم آب آشامیدنی سالم برای دانش آموزان فراهم شود

لازم به ذکر است، هریک از معلمان بهتر است محلول ضدعفونی کننده شخصی داشته باشند.

دانش آموزان درصورت استفاده از سرویس های ایاب و ذهاب عمومی از ماسک استفاده کنند و گچ یا ماژیک وایت برد مورد استفاده معلمان و دانش آموزان جدا باشد؛ درصورت امکان دانش آموزان گچ یا ماژیک وایت برد شخصی به همراه داشته باشند.

ترجیحا معلمان و دانش آموزان هنکام حضور در مدرسه  لیوان کاغذی یک بار مصرف و دستمال کاغذی به همراه داشته باشند و تا حد امکان کمترین وسایل را بین خانه و مدرسه جا به جا کنند.

ضرورت خودداری از تجمع در محیط های خاص مدرسه

همه معلمان و کارکنان و دانش آموزان در مدت زمان حضور در مدرسه باید از ماسک استفاده کنند.

از تجمع در محیط های خاص مدرسه از قبیل دفتر، آبدارخانه، اتاق کپی، اتاق های کار عملی و آزمایشگاهی خودداری شود.

گواهی سلامت مستخدمین و سرایداران مدارس کنترل و به روزآوری شود.

 

منبع: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی