مقالات عمومی

چرا و چگونه باید از پوستمان در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

 

چرا و چگونه باید از پوستمان در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

 

بیشتر افراد  نور خورشید را بدلیل داشتن اشعه فرابنفش (UV) مضر می دانند. این امر بیشتر بدلیل آثار مضر نور ماورای بنفش (ultra violet, UV) بر پوست می باشد. البته باید توجه داشت که اشعه UV انواع مختلفی دارد که کاربرد و تاثیر متفاوتی دارند. هم چنین میزان تابش این اشعه ها در طول روز متغیر است و شدت تابش آنها بین ساعات ۱۰ صبح الی ۳ بعدازظهر به حداکثر خود می رسد.

UVA یکی از انواع اشعه فرابنفش می باشد که به لایه درم پوست نفوذ می کند و باعث پیری پوست می شود. همانطور که می دانید پوست از سه لایه اپیدرم، درم و هیپودرم تشکیل شده است. رشته های کلاژن و الاستین که باعث ایجاد و حفظ خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست می شوند در لایه درم قرار گرفته اند. اشعه UVA به این لایه نفوذ کرده و باعث تخریب کلاژن و الاستین می شود.چرا و چگونه باید از پوستمان در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

UVB یکی دیگر از انواع اشعه فرابنفش می باشد که بر لایه سطحی تر پوست به نام اپیدرم اثر می گذارد. سلول های رنگدانه ساز پوست یا ملانوسیت در لایه اپیدرم قرار گرفته اند. این طیف از اشعه فرابنفش باعث تیره شدن رنگ پوست (برنزه شدن) در مواجهه با آفتاب می شود. ممکن است در مواجهه طولانی مدت و تابش شدید نور خورشید اشعه UVB منجر به سوختگی پوست شود. بیشتر افراد تجربه آفتاب سوختگی را در شرایط خاص مثلا شنا در کنار دریا داشته اند. علت این اتفاق تاثیر UVB بر لایه اپیدرم است. بدیهی است عدم قرار گرفتن طولانی مدت در چنین محیط هایی یا حفاظت فیزیکی پوست و یا استفاده از ضد آفتاب این مشکل را تا حدی حل خواهد کرد و از شدت سوختگی پوست می کاهد.

UVC یکی دیگر از انواع UV متصاعد شده از خورشید می باشد که بخش عمده آن توسط لایه ازون جذب می شود.

 

 

UVC یکی دیگر از انواع UV متصاعد شده از خورشید می باشد که بخش عمده آن توسط لایه ازون جذب می شود.

تصور نکنید که وقتی دمای هوا رو به کاهش است و یا در روزهایی که خورشید را در آسمان نمی‌بینید، می‌توانید محافظت پوست در برابر آفتاب را کنار بگذارید. حتی در زمستان‌ و هوای ابری، محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید برای جلوگیری از سرطان و مقابله با چین و چروک، امری بسیار ضروری است.

اشعه UV از ابر نیز عبور کرده و به پوست شما آسیب می رساند.

تماس مستقیم و طولانی مدت با اشعه UV منجر به بروز سرطان پوست می شود.

هم چنین تابش مستقیم اشعه فرابنفش خورشید منجر به آسیب به چشم می شود. به این عارضه برف کوری یا Snow blindness  می‌گویند. بنابراین لامپ های UV باید در محیط بسته و به دور از هر گونه تابش به محیط خارج تعبیه شوند.

از این رو برای به حداقل رساندن آسیب آفتاب به پوست و پیشگیری از ایجاد چین و چروک و پیشگیری از سرطان پوست لازم است در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید.

مصرف مکمل های حاوی آنتی اکسیدان، تغذیه سالم، خواب کافی، دوری از استرس و … از دیگر عواملی می باشند که به پیش گیری از ایجاد چین و چروک و پیری پوست کمک می کند.

البته اشعه UV آثار مفیدی نیز دارد که به صورت خلاصه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سنتز ویتامین 😀

نور خورشید به ساخت ویتامین D در بدن انسان کمک می کند.

آثار ضدعفونی کنندگی:

اشعه UV قدرت باکتری کشی و ویروس کشی بسیار بالائی دارد. از دوران قدیم از آفتاب و نور خورشید جهت حذف میکروارگانیسم ها استفاده می شده است. اشعه ماورای بنفش قادر است بر ژنوم میکروارگانیسم ها اثر گذاشته و منجر به تخریب آن شود که در اینصورت مرگ میکروارگانیسم شامل باکتری، ویروس، قارچ با جلبک رقم خواهد خورد.

کنترل برخی از بیماری های پوستی: برای درمان و اصلاح برخی مشکلات پوستی می توان از پرتو UV تحت نظر پزشک استفاده کرد. برای مثال برخی مواقع پزشکان برای کنترل بیماری پسوریازیس از درمان با UV استفاده می کنند.

بهبود خلق و خو و روحیات :

پژوهش های متعددی حاکی از افزایش فعالیت ترشحی غده پینه آل پس از دریافت نور خورشید است. یکی از این ترکیبات تریپتامین است که ترشح آن بهبود خلق و خو را به دنبال دارد.

بهبود خلق و خو و روحیات :

چگونه باید از پوستمان در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟

 

  • استفاده از ضد آفتاب: از ضد آفتابی استفاده کنید که حداقل ۳۰ SPF داشته باشد، طیف پوشانندگی آن گسترده بوده و روی لیبل آن عبارت “طیف گسترده” یا “Broad Spectrum” قید شده باشد و بتواند هر دو پرتو UVA و UVB را پوشش داده و در برابر آب نیز مقاوم باشد. ۳۰ دقیقه پیش از خروج از منزل، ضد آفتاب را روی پوست بمالید. هر دو ساعت یکبار و بلافاصله پس از شنا یا تعریق بدن، ضد آفتاب را روی پوست‌تان تمدید کنید.
  • استفاده از محافظ لب (Lip Balm) دارای SPF
  • استفاده از کلاه لبه دار و عینک آفتابی در مواجهه با آفتاب
  • مصرف میوه و سبزیجات و مکمل‌های حاوی آنتی اکسیدان

 

چگونه باید از پوستمان در برابر نور خورشید محافظت کنیم؟