مقالات عمومی

هایپرپلازی خوش خیم غده پروستات و پروستاهلث

تعریف غده پروستات

پروستات غده کوچک قلبی شکل  است که پائین تر از مثانه قرار گرفته و قسمت ابتدایی پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به طرف خارج از بدن هدایت می‌کند. این غده در زیر مثانه و در محل خروج ادرار از آن و نیز در جلوی رکتوم قرار دارد. وزن طبیعی آن در یک مرد بالغ ۱۵ تا ۲۰ گرم می باشد.

پروستات دو عملکرد عمده در بدن دارد:  باروری که شامل ترشح مایعی می باشد که حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد حجم مایع خارج شده در هر انزال را تشکیل می دهد و همچنین به دلیل میزان زینک بالایی که دارد، دارای اثرات آنتی باکتریال می باشد.

BPH (Benign Prostatic Hyperplasia)  یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات چیست؟

با افزایش سن اندازه‌ی این غده نیز افزایش می‌یابد.

 به این افزایش اندازه، بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات(BPH) گفته می‌شود. که در سنین بالای ۶۰ سال بسیار شایع می باشد.

این فرایند از ۳۰ سالگی شروع می‌شود و اغلب موارد بعد از ۵۰ سالگی علائم پدیدار می‌شوند. بزرگ شدن پروستات که بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود علائمی ‌ایجاد می‌کند.

پروستاتی که بزرگ شده‌است می‌تواند به قسمت خروجی مثانه و به ابتدای پیشابراه فشار وارد کند. این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن می‌شود. جریان ادرار آهسته‌شده و تکرر ادرار ایجاد می‌شود که به خصوص بیشتر در شبها رخ می‌دهد. ممکن است احتباس ادراری روی دهد. مشکلات جدی‌تری مانند عفونت مجاری ادراری و یا انسداد کامل پیشابراه و آسیب به کلیه‌ها نیز در مواردی ممکن است ایجاد شود.

پروستات دو عملکرد عمده در بدن دارد:  باروری که شامل ترشح مایعی می باشد که حدود 20 تا 40 درصد حجم مایع خارج شده در هر انزال را تشکیل می دهد و همچنین به دلیل میزان زینک بالایی که دارد، دارای اثرات آنتی باکتریال می باشد.

ترکیبات موثر در درمان هایپر پلازی خوش خیم پروستات:

Saw palmetto

نوعی درخت نخل کوتاه است که گُل می دهد و ارتفاع آن می تواند در آب و هوای گرم به ۳ متر نیز برسد.این گیاه بومی آمریکای شمالی است و معمولا در ایالت های فلوریدا و جورجیا یافت می شود. عصاره Saw palmetto از دانه های این گیاه استخراج می شود. بیشترین استفاده و همچنین بیشترین تحقیقات در مورد این گیاه در درمان هایپر پلازی خوش خیم پروستات (BPH) انجام شده است.

گرده گل Bee Pollen

گرده گل دانه‌های ریزی است که در قسمت انتهایی پرچم گل قرار دارد و تنها عامل برای بارور کردن گیاه است.

زنبور عسل برای تامین نیازهای پروتئینی و ویتامینی خود و نوزادان، آن را به صورت ساچمه، روی پاهای عقب، درون کیسه‌ای مخصوص، ذخیره و به درون کندو می‌برد. در مناطقی که گرده گل به وفور یافت می‌شود، پرورش‌دهندگان با نصب تله گرده‌گیر جلوی راه پرواز زنبور، آن را جمع و خشک می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات موثر است.

لیکوپن

گوجه‌ فرنگی مقدار زیادی کاروتنویید دارد که مهم‌ ترین آن لیکوپن است. لیکوپن یک رنگدانه ‌کاروتنوییدی به رنگ قرمز روشن است که مسئول تولید رنگ قرمز در گوجه ‌فرنگی است.

کوئرستین

کوئرستین یک آنتی اکسیدان از خانواده فلاوونوئیدها می باشد که در مواد غذایی مانند سبزیجات. گوجه فرنگی و کلم بروکلی به وفور یافت می شود.با افزایش سن , کوئرستین در مبارزه با رادیکال های آزاد نقش موثری دارد.

کپسول پروستاهلث حاوی عصاره گیاهان دارویی، اسیدهای آمینه، گروهی از مینرال‌ها و ویتامین‌ها می‌باشد. که در تقویت عملکرد پروستات و مثانه نقش داشته و موجب بهبود سلامت مجاری ادراری می‌گردد. وجه تمایز پروستاهلث با سایر محصولات وجود گرده گل (Bee Pollen) در این فرمولاسیون می‌باشد که اثرات ثبت شده‌ای در روند بهبود علائم  BPHدارد.

کپسول‌های پروستاهلث علاوه بر گرده گل، حاوی عصاره میوه گیاه نخل اره‌ای، کوئرستین، لیکوپن، ال-آلانین، ال-گلوتامیک اسید، گلایسین، زینک (روی)، کوپر (مس)، سلنیوم، ویتامین D۳ و ویتامین E می‌باشد.

 

موارد مصرف پروستاهلث:

  • سلامت پروستات
  • کاهش اندازه پروستات در BPH
  • کاهش تکرر ادرار و عفونت های ادراری
  • کاهش برگشت ادرار به مثانه (رفلاکس ادراری)