مقالات عمومی

کبد چرب چیست؟ بیماری کبد چرب به چند دسته تقسیم میشود؟

در مورد کبد چرب بیشتر بدانیم!

 

یکی از اعضاهای مهم در بدن که نقش پاکسازی، پروتئین سازی، سم زدایی و فیلتراسیون مواد را بر عهده دارد، کبد می‌باشد. این اندام در سمت راست بدن، پایین ریه جای دارد. کبد با عبور مواد غذایی از خود فاکتور های مضر مواد غذایی را می گیرد و بدون اینکه ضرری ایجاد کند آنها را به سیستم های دیگر بدن وارد خواهد کرد.در مورد کبد چرب بیشتر بدانیم!

کبد چرب (Fatty Liver) در اثر تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی ایجاد می شود که اغلب با التهاب کبدهمراه می باشد. کبد چرب سبب اختلال در عملکرد صحیح کبد می شود. کبد چرب به دو دسته تقسیم می شود: ۱- کبد چرب الکلی ۲-کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب الکلی در اثر مصرف مقادیر زیاد و طولانی مدت الکل ایجاد می شود. در این مواقع نیاز است که فرد مصرف الکل را کنار بگذارد تا بتواند بیماری را درمان نماید . در غیر این صورت ممکن است که فرد به سیروز کبدی مبتلا گردد.

 

کبد چرب غیر الکلی به ۲ دسته تقسیم می شود.

 

کبد چرب غیر الکلی ساده:

کبد چرب ساده نوعی از کبد چرب غیر الکلی  است که در آن چربی در کبد تجمع می یابد اما التهاب یا آسیب کبدی وجود ندارد یا میزانش کم است. کبد چرب ساده به طور معمول پیشرفت نمی کند و باعث ایجاد آسیب یا عوارض کبدی نمی شود.

 

 

استئاتوهپاتیت غیر الکلی:

استئاتوهپاتیت نوعی از کبد چرب غیر الکلی است که علاوه بر تجمع چربی در کبد، التهاب و آسیب سلولی کبدی وجود دارد. التهاب و آسیب سلولهای کبدی می تواند باعث فیبروز کبد شود و همچنین ممکن است منجر به سیروز یا سرطان کبد شود.

کبد چرب غیر الکلی از نظر شدت بیماری، به ۴ گرید (استیج)  تقسیم می شود.

 

کبـد چرب غیرالکلی معمولاً به دنبال اختلالات سـندرم متابولیـک ماننـد چـاقی، مقاومـت بـه انسـولین، پرفشـاری خـون، اختلال در سوخت و ساز چربـی و دیـس لیپیدمی ظـاهر مـی شـود.

برخی داروها نیز ممکن است باعث بروز کبد چرب شوند.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی:

 

 

 

 

بیماری کبد چرب غیر الکلی معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، اما در برخی مواقع علائم ذیل ممکن است بروز کند:

 • خستگی
 • درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم
 • بزرگ شدن اندازه کبد

علائم و نشانه های احتمالی استئاتوهپاتیت غیر الکلی و زخم های پیشرفته کبدی (سیروز) شامل موارد زیر است:

 • تورم شکمی (آسیت)
 • طحال بزرگ شده
 • قرمزی کف دست
 • زردی پوست و چشم

 

اگر در مراحل اولیه برای درمان بیماری اقدام شود این بیماری برگشت پذیر است. یعنی خود به خود زمانی که علت ایجاد کبد چرب از بین برود. کبد شروع به ترمیم خود می کند و التهابات کم کم کمتر می شود و چربی از کبد تخلیه می شود. زمانی که بیماری شدت پیدا می کند و به مرحله حاد می رسد. سلول های کبد دچار فیبروز می شوند و فیبروز در کبد فرد را خود به خود فرد را به سمت سیروز کبدی پیش می برند. و سیروز کبدی هم چیزی جز نارسایی کبد نیست و اختلالات جدی در عملکرد کبد و بدن پیش می آید.

 

کبد چرب از آن دسته بیماری هایی است که با علائم خاصی همراه نمی باشد. این بیماری، یک بیماری خاموش است. و کسانی که به این بیماری مبتلا هستند خود از وجود بیماری آگاهی ندارند. در مواردی ممکن است بیماران یک سری علائمی مانند درد در ناحیه کبد خود احساس کنند. و احساس پری می کنند. یا اینکه در قسمت فوقانی شکم در سمت راست حالت ناراحتی و درد را دارند یا اینکه به طور کلی احساس خستگی می کنند. این علام می تواند علائمی باشد که فرد را مشکوک به ابتلا به کبد چرب کند و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند اما نمی توان گفت صد درصد هر کسی که این علائم را داشته باشد مبتلا به کبد چرب باشد و نباید موجب نگرانی افراد شود. بهترین اقدام این است که فرد حتما با پزشک معالج خود مشورت انجام دهد و آزمایشات معاینات لازم انجام شود و در صورتی که بیماری تشحیص داده شد قطعا مراحل درمانی آغاز می شود.

 

 

تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی اغلب پس از آزمایش خون به نام تست عملکردی کبد انجام داده می شود. اما همیشه آزمایش خون، این بیماری را تشخیص نمی دهد.
تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی ممکن است با سونوگرافی شکم فرد نیز انجام  شود.

بعضی افراد ممکن است به بیوپسی نیز احتیاج داشته باشند؛ روشی که نمونه کوچکی از بافت کبد با استفاده از سوزن گرفته می شود تا برای تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی، در آزمایشگاه آنالیز شود.

اولین خط درمان معمولاً کاهش وزن از طریق ترکیبی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش است. با در نظر گرفتن اینکه درمان قطعی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود ندارد. تمرکز بر استفاده از گیاهان دارویی و یا مکمل های غذایی به علت در دسترس بودن، عوارض جانبی کم و اثرات اثبات شده، افزایش یافته است.

درمان ممکن است برای شرایط همراه آن (فشار خون بالا ، دیابت و کلسترول) و یا عوارض ناشی از آن نیز توصیه شود.

اگر به سیروز شدید مبتلا هستید و کبد شما به درستی کار نمی کند ، ممکن است به پیوند کبد نیاز داشته باشید.

 

اتخاذ شیوه زندگی سالم اصلی ترین روش برای مدیریت بیماری کبد چرب غیر الکلی است. به عنوان مثال ، موارد زیر می تواند برای شما کمک کننده باشد:

 • کاهش وزن – شما باید برای رسیدن به BMI بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ هدف گذاری کنید. از دست دادن بیش از ۱۰٪ وزن خود می تواند مقداری چربی از کبد خارج کرده و در صورت وجود استئاتوهپاتیت غیر الکلی، آن را بهبود بخشد.
 • رژیم غذایی سالمذاشته باشید. سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل شامل مقادیر زیاد میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ها اما با میزان پایین چربی، قند و نمک داشته باشید. مصرف مقدار غذای کمتر در هر وعده نیز می تواند کمک کننده باشد. پرهیز از مصرف از سس ها، نمک زیاد، چای پر رنگ، فست فود، روغن های سرخ کردنی، لبنیات پر چرب و …
 • به طور منظم ورزش کنید. در هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت با شدت متوسط مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری انجام دهید. همه انواع ورزش ها می توانند به بهبود بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کنند؛ حتی اگر وزن کم نکنید.
 • مصرف سیگار و دخانیات را ترک کنید. اگر سیگار می کشید، ترک آن می تواند به کاهش خطر ابتلا به مشکلاتی مانند حمله قلبی و سکته های قلبی کمک کند.

اتخاذ شیوه زندگی سالم اصلی ترین روش برای مدیریت بیماری کبد چرب غیر الکلی است. به عنوان مثال ، موارد زیر می تواند برای شما کمک کننده باشد:

توصیه می شود با مشاهده ی علائم کبد چرب، به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیرید.

 

شرکت دارو سازی سلامت پرمون امین