مقالات عمومی

در مورد زینک (روی) و انواع مکمل آن بیشتر بدانیم!

در مورد زینک (روی) و انواع مکمل آن بیشتر بدانیم!

 

زینک (روی) یک ریزمغذی ضروری است که نقش ساختاری و عملکردی مهمی در بدن دارد. از جمله اعمال بیولوژیک زینک می توان به نقش آن در تقویت سیستم ایمنی، کمک به سلامت پوست، مو و ناخن، تقسیم سلولی و کمک به باروری، رشد و تکامل کودکان در سنین رشد، ترمیم زخم و بافت آسیب دیده، کمک به متابولیسم قند و چربی ها و سنتز پروتئین ها از جمله کلاژن اشاره کرد. از آنجا که بدن ما به طور طبیعی زینک تولید نمی‌کند. لازم است آن را از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها دریافت کنیم. روی برای حس چشایی و بویایی ما نیز لازم است. از آنجا که یکی از آنزیم‌های مهم برای چشایی و بویایی مناسب به این ماده مغذی وابسته است. کمبود روی می‌تواند توانایی چشایی یا بویایی ما را کاهش دهد. زینک در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود. گوشت قرمز، گوشت مرغ، حبوبات، آجیل، انواع خاصی از غذاهای دریایی (میگو، صدف، خرچنگ و …)، عدس، زرده تخم مرغ، غلات کامل (جو دوسر، کینوا، برنج قهوه‌ای)، محصولات لبنی و … منابع خوبی از زینک هستند. میزان جذب زینک از منابع گیاهی نسبت به منابع حیوانی کمتر است. صدف یکی از غنی ترین منابع روی است.

زینک

زینک به شکل قرص، کپسول، شربت، ساشه، قرص جوشان و … در بازار دارویی موجود است.

ما نمی توانیم زینک را به صورت عنصری مصرف کنیم. بنابراین ملح زینک را مصرف می کنیم. در بدن ملح از زینک جدا می شود و زینک عنصری (المنتال) در اختیار بدن قرار می گیرد. پس لازم است به مقدار زینک المنتال یا عنصری دریافتی توجه کنیم. هر ملح حاوی مقدار متفاوتی زینک است که در اصطلاح زینک عنصری یا المنتال Elemental نامیده می شود.

زینک ملح‌های متفاوتی دارد، مانند زینک گلوکونات، زینک سولفات و …. . هر ملح مقدار زینک المنتال متفاوتی دارد.

میزان مصرف روزانه زینک المنتال توصیه شده برای مردان بزرگسال ۱۱ میلی‌گرم و برای زنان بزرگسال ۸ میلی‌گرم است و برای زنان باردار و شیرده به ترتیب ۱۱ و ۱۲ میلی‌گرم در روز می باشد.

توصیه می شود روزانه بیش از ۴۰ میلی گرم زینک مصرف نشود مگر در مواردی که پزشک معالج تجویز کرده است.

کودکان بر حسب سن و شرایط نیازهای متفاوتی دارند و برای تعیین میزان دریافتی روزانه زینک باید با پزشک یا دکتر داروساز مشورت نمایید.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که چنانچه در شروع علائم سرماخوردگی از زینک استفاده شود علایم بیماری کمتر و دوره بیماری کوتاه تر می شود. البته هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

تخریب پیشرونده ماکولا که ناشی از بالا رفتن سن می باشد یکی از دلایل مهم نابینایی است. بعضی تحققیقات نشان داده اند مصرف کنندگان زینک کمتر به این اختلال دچار شده اند.

افراد زیر نسبت به سایرین بیشتر در معرض کمبود روی هستند: افراد مبتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش مانند بیماری کرون (یکی از بیماری‌های التهابی روده)، گیاهخواران،  زنان باردار و شیرده، نوزادانی که به صورت انحصاری از شیر مادر تغذیه می‌کنند، افراد مبتلا به کم‌خونی داسی شکل، افرادی که دچار سوتغذیه هستند و افرادی که به الکل اعتیاد دارند.

از جمله علائم کمبود زینک

میتوان به اسهال، ضعیف شدن سیستم ایمنی، نازک شدن مو، کاهش اشتها، اختلالات خلقی، خشکی پوست، مشکلات باروری و اختلال در ترمیم زخم اشاره کرد.

مصرف زینک در برخی افراد ممکن است باعث اختلالات گوارشی، اسهال ،تهوع و استفراغ شود. توصیه می شود این افراد نوع ملح زینک و برند مکمل مصرفی خود را تغییر دهند.

امکان کاهش جذب زینک در صورت مصرف همزمان با آهن وجود دارد. توصیه می شود یا رعایت فاصله زمانی مصرف شود.

 

مکمل های زینک اغلب عوارض جانبی کمی دارند. چنانچه به بیماری خاصی مبتلا هستید و دارویی مصرف می کنید و هم چنین برای انتخاب مکمل مناسب با پزشک و یا دکتر داروساز مشورت نمایید.

زینک روی

 

 

قرص آنادرم محصول تخصصی جوان سازی پوست می باشد که در کنار سایر ترکیبات حاوی زینک گلوکونات می باشد. هر قرص حاوی ۱۰ میلی گرم زینک المنتال می باشد که با مصرف روزانه ۲ قرص آنادرم (میزان توصیه شده)، ۲۰ میلی گرم زینک (روی) در اختیار بدن قرار می گیرد.

زینک یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می شود، که در کنار ویتامینC  سبب تحریک کلاژن سازی شده، هم چنین سبب تقویت ساختار DNA  سلولی و افزایش استحکام پوست و مو نیز می شود. این عنصر هم چنین دارای خواص ضدآکنه و ضد التهابی می باشد.