مقالات عمومی

در مورد بیوتین بیشتر بدانیم!

در مورد بیوتین بیشتر بدانیم!

بیوتین جزو ویتامین های گروه B است که ویتامین B7 یا ویتامین H نیز نامیده می شود. بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. بدن، ویتامین های محلول در آب را ذخیره نمی کند بنابراین لازم است که این ویتامین از طریق رژیم غذایی جذب شود.
بیوتین کمک می کند تا بدن برخی مواد غذایی را که مصرف می کند به انرژی تبدیل کند. همچنین این ویتامین نقش مهمی در سلامت پوست، مو و ناخن دارد.
مخمر، زرده تخم مرغ، جگر، تخمه آفتابگردان، محصولات حاوی سویا و بادام منابع خوبی از بیوتین هستند. باکتری های مفیدی که در روده وجود دارند نیز می توانند بیوتین تولید کنند.
بیوتین در انواع موادغذایی وجود دارد. به همین دلیل کمبود این ویتامین بندرت رخ می دهد.
میزان مورد نیاز بیوتین در بزرگسالات ۳۰ میکروگرم در روز و در زنان شیرده ۳۵ میکروگرم در روز می باشد.در مورد بیوتین بیشتر بدانیم!

بیوتین کوفاکتور آنزیم کربوکسیلاز می باشد که این آنزیم در متابولیسم لیپیدهاریال کربوهیدرات و اسیدهای آمینه نقش دارد . بیوتین به عنوان حامل گروه CO2 بر روی سطح هر آنزیم عمل می کند. پس در نتیجه بیوتین نقش ضروری در بسیاری از فرآیندها از جمله سنتز پروتئین و تکثیر سلول دارد.

گلوکونئوژنز:

گلوکونئوژنز فرایند ساخت و تولید گلوگز از منابعی غیر از کربوهیدرات ها مانند اسیدهای آمینه می باشد و آنزیم های حاوی بیوتین به شروع این فرایند کمک می کنند.
بیوتین به آنزیم هایی که در واکنش های تولید اسیدهای چرب مهم هستند، کمک می کند.
آنزیم های حاوی بیوتین در متابولیسم چندین اسید آمینه مهم از جمله لوسین نقش دارند.
بیوتین به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن کمک می کند.
از قرص بیوتین و همچنین آمپول بیوتین بیش از همه برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. کراتین یکی از اصلی‌ترین پروتئین‌های موجود در پوست، مو و ناخن است. بیوتین زیرساخت‌های کراتین در بدن را بهبود بخشیده و به همین دلیل است که می‌گوییم کمبود آن منجر به ریزش مو خواهد شد. در مورد اثرات بیوتین روی مو تاکنون تحقیقات محدودی صورت گرفته است که در برخی از آنها تاثیر این ویتامین در پیشگیری و درمان ریزش مو به تائید رسیده است. به عنوان مثال در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ مشخص شد که مصرف بیوتین ۲ بار در روز به مدت ۹۰ روز رشد موها را افزایش خواهد داد. اما هنوز در مورد نقش بیوتین در سلامت مو تحقیقات بیشتری لازم است تا صحت این مطالب را بتوان تائید نمود.
همچنین افراد مبتلا به دیابت، با مصرف بیوتین قند خونشان را بهتر کنترل می کنند.

کمبود بیوتین شایع نیست. از علائم کمبود آن می توان به نازک شدن موها، ریزش موها، بثورات پوسته دار قرمز اطراف چشم، بینی و دهان اشاره کرد. علائم دیگر شامل علائم رایج کمبود ویتامین های گروه B شامل افسردگی، خستگی، توهم و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها می باشد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که دوزهای بالای بیوتین ۳۰۰ (mg/day) می تواند ناتوانی ناشی از MS را بهبود ببخشد. در مطالعه ای ۹۱.۳% بیمارانی که MS پیشرفته اولیه یا ثانویه داشتند اعلام کردند که علائم آنها بهتر شده است. پاسخ به درمان ۸-۲ ماه پس از شروع درمان ایجاد شد. از آنجا که بیوتین برای سنتز اسیدهای چرب و تولید انرژی ضروری است پیشنهاد می شود با ۲ مکانیسم می تواند در بیماری MS موثر باشد:
• دوز بالای بیوتین ممکن است سبب افزایش تولید میلین و دوباره میلینه شدن آکسون شود.
• دوز بالای بیوتین می تواند هیپوکسی آکسون را از طریق افزایش تولید انرژی کاهش دهد.

افراد در معرض کمبود بیوتین:

• مصرف کنندگان الکل: مصرف مداوم الکل جذب بیوتین را مهار می کند.
• بارداری: اگر چه مقدار توصیه شده بیوتین در بارداری تغییر نمی کند اما ممکن است به دلیل اینکه مقداری بیوتین اضافی در جنین مصرف می شود، کمبود خفیفی در مادر ایجاد شود.افراد در معرض کمبود بیوتین:
• کسانی که سفیده تخم مرغ به صورت خام مصرف می کنند: سفیده تخم مرغ خام حاوی پروتئینی بنام آویدین است که با بیوتین پیوند می شود و از جذب آن در بدن جلوگیری می کند. پختن تخم مرغ، آویدین را غیرفعال می کند.
• در برخی از بیماری های ژنتیکی، کمبود این ویتامین مشاهده می شود.

مکمل بیوتین در دوزهای متفاوت فرموله شده است و به تنهایی یا به صورت فرمولاسیون ترکیبی با سایر ویتامین ها، مینرال ها و یا ترکیبات گیاهی عرضه می شود.

در صورت مصرف بیوتین و انجام تست تیروئید، تست های تیروئیدی (آزمایش خون برای تشخیص عملکرد تیروئید) حداقل باید ۲ روز پس از قطع مکمل بیوتین تکرار شوند زیرا ممکن است بیوتین باعث اختلال در آزمون شود. در این صورت حتما مصرف قرص بیوتین را به پزشک معالج خود اطلاع دهد.
عارضه جانبی جدی در مصرف مکمل بیوتین ها گزارش نشده است و از آنجا که این ویتامین در آب محلول است منجر به سمیت نمی شود.