مقالات عمومی

انواع پوست و راه تشخیص و مراقبت از آن

انواع پوست

اولین و مهمترین نکته در مراقبت از پوست شناخت نوع پوست است. انواع پوست عبارتند از: پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، پوست حساس و پوست نرمال. ژنتیک، آب و هوا، هورمون، داروها، رژیم غذایی و روش مراقبت از پوست بر نوع پوست تاثیر می گذارد.

مشخصات انواع پوست به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

 

  • پوست خشک معمولاً خشک، زبر و پوسته پوسته است.
  • پوست چرببراق، چرب و گاهی با منافذ باز همراه است.
  • پوست مختلط در برخی نقاط صورت مثل گونه ها خشک و در سایر نقاط (T zone) مثل پیشانی، بینی و چانه چرب است.
  • پوست حساس ممکن است بعد از مصرف مواد آرایشی و بهداشتی دچار سوزش، خارش و قرمزی شود.
  • پوست نرمال صاف و متعادل است و حساس نمی باشد.

 

مشخصات انواع پوست به طور خلاصه شامل موارد زیر است:

پوست معمولی:

اصطلاح علمی برای این نوع، «یودرمیک» است. منظور از «معمولی» این است که پوست در حالت تعادل نسبی قرار دارد. البته ممکن است ناحیه T شامل پیشانی، چانه و بینی در افراد با پوست معمولی کمی‌ چرب‌تر باشد؛ اما به طور کلی پوست معمولی از نظر رطوبت و چربی به این شکل است که پوست نه خشک است و نه چرب.

تشخیص پوست معمولی

برای تشخیص پوست معمولی به نکات زیر توجه کنید:

  • منافذ پوستی ریز
  • خونرسانی مناسب
  • بافت اسفنجی، صاف و لطیف
  • بدون قرمزی
  • رنگ صورتی شاداب و یکدست

این نوع پوست معمولاً حساس نمی باشد ولی با افزایش سن ممکن است به سمت خشکی برود. پوست معمولی می‌تواند کم آب (دهیدراته)  هم بشود که با خشک شدن متفاوت است. مصرف ضد آفتاب، شوینده مناسب و آبرسان را فراموش نکنید. تنوع محصول برای این نوع پوست زیاد است.

پوست خشک:

پوست خشک یا به علت کم آبی (دهیدراته شدن) و یا به علت ژنتیک و وراثت رخ می‌دهد. با خشکی، پوست رطوبت خود را از دست داده و احساس کشیدگی و پوسته شدن را برای فرد به وجود خواهد آورد. افرادی که پوست خشکی دارند اغلب غدد چربی پوستشان از حالت نرمال کوچک‌تر است و این امر سبب می‌شود پوست نتواند چربی لازم را تولید کند. معمولاً بعد از شستن صورت خود اگر از آبرسان و یا کرم مرطوب کننده استفاده نکنید، پوست‌تان خشک‌تر شده و احساس خارش پیدا می‌کند. افرادی که پوست خشکی دارند منافذ پوست آن‌ها بسته بوده و به راحتی دیده نمی‌شود و پوست‌شان نیز زودتر دچار چین و چروک می‌شود.

برای مراقبت از پوست‌های خشک مهم‌ترین گزینه استفاده از آبرسان و مرطوب کننده‌ی مناسب پوست خشک است. قبل از هرگونه آرایش حتماً از کرم آبرسان استفاده کنید تا پوست‌تان حالت کشیدگی پیدا نکند و هنگام پاک کردن آرایش از روی صورت حتماً از پاک کننده‌های مناسب پوست خشک استفاده کنید چرا که استفاده از صابون و یا شوینده‌های دیگر می‌تواند پوست شما را خشکتر کند.

در هنگام استفاده از کرم ضدآفتاب توجه داشته باشید که ضدآفتاب شما مخصوص پوست‌های خشک بوده و تا حد امکان قبل از زدن ضد آفتاب از آبرسان مناسب استفاده کنید.

پوست چرب:

اصولاً پوست‌هایی که بدون هر گونه آرایش، براق و درخشنده بوده به پوست چرب معروف هستند. در این حالت مقدار زیادی چربی روی گونه‌ها و بینی وجود دارد. این نوع پوست‌ها مستعد آکنه بوده و نسبت به سایرین جوش‌های سر سیاه و سر سفید تولید می‌کنند، ولی مزیتی که نسبت به بقیه‌ی پوست‌ها دارند این است که رطوبت موجود در پوست چرب، از چین و چروک جلوگیری کرده و کسانی که پوست چربی دارند نسبت به کسانی که پوست خشک دارند دیرتر دچار چین و چروک و پیری پوست می‌شوند.

 

تغذیه مناسب و عدم مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی تاثیر مهمی در کنترل چربی پوست شما دارد.

باید محصولات پوستی محصولات پوستی فاقد چربی یا محصولات مخصوص پوست چرب استفاده کنید. لایه برداری‌ و استفاده از ماسک‌های لایه بردار هم روش مراقبتی مناسب و محبوب پوست‌های چرب است.

از شست و شوی زیاد (بیش از دوبار در روز) اکیدا خودداری کنید؛ زیرا این کار نه تنها چربی پوست شما را کم نمی‌کند بلکه منافذ پوست را به تولید چربی بیشتر تحریک می‌کند. استفاده از آبرسان یا مرطوب کننده پوست چرب را فراموش نکنید چرا که ممکن است پوست چرب نیز کم آب (دهیدراته) شود.

 

پوست مختلط

پوست مختلط به پوستی گفته می‌شود که برخی از نقاط صورت خشک و برخی چرب هستند. پوست مختلط در ناحیه‌ی T صورت یعنی پیشانی، بینی و چانه دارای حالت چرب و در قسمت گونه و فک خشک می‌باشد. مراقبت از این نوع پوست نسبت به سایر پوست ها مشکل تر می باشد. شما می‌توانید به صورت موضعی از قسمت‌هایی که وضعیت حساسی دارند مراقبت کنید و نهایتا از محصولات متعادل کننده و تونرها برای یکنواخت کردن پوست خود استفاده کنید.

با توجه به اینکه مراقبت از این نوع پوست مشکل می باشد توصیه می شود در انتخاب فرآورده مناسب با دکتر داروساز و پزشک متخصص پوست مشورت نمایید.

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

یک راه ساده برای تشخیص انواع پوست وجود دارد که هر شخص می‌تواند به راحتی انجام داده و نوع پوست خود را تشخیص دهد. برای این‌کار ابتدا پوست خود را با شوینده‌های معمولی مخصوص پوست و صورت ملایم شسته تا هر گونه آلودگی و مواد آرایشی از روی صورت‌تان پاک شود، سپس پوست‌را به آرامی خشک کنید.

از هیچ گونه فرآورده آرایشی و بهداشتی موضعی استفاده نکنید. به مدت یک ساعت صبر کرده و در طی این مدت زمان به صورت خود دست نزنید بعد از گذشت یک ساعت به پوست خود نگاه کنید اگر احساس خارش، کشیدگی و حالت پوست پوست شدن روی پوست خود مشاهده کردید یعنی پوست شما خشک است.

اگر پوست شما حالتی درخشان، چرب و مرطوب داشته ‌باشد و احساس کنید چربی از منافذ روی پوستتان ترشح شده است در این ‌صورت پوست شما چرب است. اگر برخی نقاط مانند روی گونه و فک شما حالت خشک و کشیدگی دارد ولی پیشانی و بینی شما (T zone)  چرب است بدانید که پوست شما مختلط می‌باشد. در بهترین حالت پوست شما هم خشک و هم چرب می‌باشد یعنی پوست رطوبت کافی داشته و حالت آن معمولی است. در صورت مشاهده‌ی هرگونه خارش و قرمزی روی پوست بدانید که پوست شما حساس بوده و باید در مصرف محصولات بهداشتی و مراقبتی دقت زیادی داشته ‌باشید.

از شوینده‌ها و مواد آرایشی بهداشتی مخصوص پوست‌های حساس استفاده کنید.

مصرف مواد معطر و تحریک کننده‌ حاوی الکل و سولفات خودداری کنید. از آن جایی که پوست شما نازک و حساس است، استفاده از مواد با خاصیت ضد التهاب و التیام بخش برای شما انتخاب مناسبی است. مانند همه انواع پوست مصرف صحیح ضد آفتاب مناسب را فراموش نکنید.