مقالات عمومی

آشنایی بیشتر با تونر و میسلار واتر و پاکسازی پوست صورت

تونر  (Toner)صورت چه کاربردی دارد؟ 

تونرها محصولاتی هستند که بعد از شستشو و تمیز کردن پوست، برای تنظیم pH آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مرطوب کننده‌های مایع، در واقع با توجه به خاصیتی که دارند به حفظ سلامت پوست کمک می کنند. برای مثال تونر مخصوص پوست خشک، به رطوبت رسانی پوست کمک می کند، خشکی و حالت کشیدگی پوست را برطرف می کند.

تونر مخصوص پوست چرب، چربی سطح پوست را تنظیم می کند، از ایجاد آکنه جلوگیری می کند و به کوچک شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

تونرها با هدف پاکسازی عمقی پوست طراحی شده اند. استفاده از یک تونر مناسب بخش مهمی از فرایند مراقبت روزانه پوست است.

تونرها برای افرادی که پوست چرب و مستعد آکنه دارند، یا کسانی‌ که به دنبال تمیزی بیشتر پوست (خصوصا پس از آرایش)  هستند، بسیار مفید است.

 

 

مزایا استفاده از تونر:

  • تمیز شدن منافذ پوست

ذرات گرد و غبار و آلاینده‌های موجود در هوا در میان منافذ پوست صورت نفوذ می‌کنند و حتی ممکن است با شستشوی صورت هم از بین نرود. تونر به این منافذ وارد شده و این آلودگی‌ها را خارج کند. باقی مانده لوازم آرایشی هم از ذراتی هستند که باید از روی سلول‌های پوست جمع‌آوری شوند تا به تنفس بیشتر آنها کمک کند.

  • ·تنظیم pH سطح پوست (میزان اسیدی یا قلیایی بودن پوست)

PH  پوست انسان اسیدی است. ممکن است در اثر شست و شو و خصوصا استفاده از صابون (که برای شست و شو پوست توصیه نمی شود.) پوست قلیایی شود که با استفاده از تونر pH سطح پوست تنظیم می شود.

  • ·کمک به کوچکتر شدن دهانه منافذ پوست

تونر را بر روی یک پنبه‌ی نرم یا پد آرایشی ریخته، آن را بر روی پوست بکشید تا چربی‌های اضافی پوست‌تان پاک شده، این کار به مرور باعث کوچک شدن دهانه منافذ پوست می شود.

  • مرطوب کردن پوست

برخی از تونرها (خصوصا تونرهای مخصوص پوست خشک) باعث آبرسانی و حفظ رطوبت پوست می شوند.

  • ·شفاف شدن پوست صورت

تونر صورت به علت اینکه ذرات ریز آلوده کننده را از درون منافذ پاک می‌کند، باعث شفاف شدن پوست می‌شود. زمانی که از تونر بر روی پوست صورت استفاده می‌کنید، چربی‌های ترشح شده از منافذ باز پوست هم از بین می‌رود، منافذ جمع‌تر می‌شوند.

  • کنترل و کاهش آکنهمزایا استفاده از تونر:

برخی تونرها حاوی گلیکولیک اسید، سالیسیک اسید و نیاسینامید ها می باشندکه به درمان آکنه کمک می کنند. این مواد چربی پوست را کنترل کرده و در بهبود آکنه نیز تاثیرگذارند.

چگونه از تونر استفاده کنیم؟

توصیه می شود روزانه یک الی دو بار از تونر استفاده شود. به یاد داشته باشید نباید تونر را به عنوان پاک کننده یا شوینده استفاده کنید. بعد از شست و شوی پوست به وسیله شوینده مناسب، تونر را به وسیله پنبه یا پد آرایشی به آرامی روی پوست بمالید. بعد از  تونر، می توانید مرطوب کننده یا سایر کرم های پوستی خود را مصرف کنید.

برخی از تونرها به شکل اسپری مصرف می‌شوند. این نوع تونرها برای استفاده در میان روز مناسب هستند.

استفاده بیش از حد از تونرها برای پوست مناسب نیست و موجب حساسیت در پوست می شود.

تونرهای حاوی آنتی اکسیدان و ترکیبات آبرسان مانند گلیسرین، هیالورونیک اسید از پیری پوست و ایجاد چین و چروک پیشگیری می‌کند.

اکثر تونرها حاوی الکل هستند. افراد دارای پوست خشک ترجیحا از تونرهای فاقد الکل استفاده کنند.

 

میسلار واتر  (Micellar water)چه کاربردی دارد؟ 

میسلار واتر  (Micellar water)چه کاربردی دارد؟ 

میسلارواتر جهت پاک کردن پوست از آلودگی ها و مواد آرایشی کاربرد دارد. میسلار واتر از میسل‌ها، یعنی ذرات لیپیدی پاک کننده که به صورت سوسپانسیونی در آب معلق شده‌اند، تشکیل شده است. ظاهر میسل واتر مانند آب شفاف است.

میسل‌های موجود در میسلار واتر عملکردهای مختلفی دارد؛ از جمله کمک به از بین بردن آرایش، پاک‌سازی صورت و مرطوب کردن پوست. میسل، مانند آهن‌ربا، بدون نیاز به سابیدن شدید کثیفی، چربی و آرایش را از سطح پوست‌تان جدا کرده و بدون آن‌که پوست‌تان را خیلی خشک کند، آن را تمیز و آب‌رسانی می‌کند.

قطرات ریز روغن که میسل نام دارد و در آب معلق است، آلودگی‌ها و چربی صورت را از سطح پوست خارج کرده و آن را تمیز و مرطوب می‌کند. میسلار واتر، ذرات باقیمانده از آرایش (حتی آرایش ضد آب) را پاک می‌کند، این ویژگی، یکی از مشخصه های قابل توجه میسلار واتر محسوب می‌شود.

میسلارواتر نیاز به آبکشی ندارد اما توصیه می شود میسلارواترها ابتدا جهت پاک کردن آرایش استفاده شود و سپس صورت با شوینده مناسب شسته شود. میسلارواتر در مواقعی که دسترسی به آب و شست وشو میسر نیست نیز مناسب می باشد.

چگونه از میسلارواتر استفاده کنیم؟

مقداری از میسلارواتر را روی پنبه یا پد آرایشی بریزید و پوست خود را پاک کنید.

در صورتی که می خواهید پاک سازی چندمرحله ای و کاملی داشته باشید توصیه می شود ابتدا از میسلارواتر استفاده کنید، سپس صورت را با آب و شوینده مناسب بشوئید و سپس با تونر پوست خود را پاک کنید.